DOM GUCCI
Jak część z Was pamięta z mojej recenzji filmu „Cruella”, bardzo lubię modę. Te wszystkie kostiumy, pokazy mody, blask fleszy… Ale przede wszystkim wielkie domy mody. Jednym z nich jest Dom Gucci.
Ikona mody lat 60. Symbol stylu, bogactwa i władzy. Za tym nazwiskiem stoi jednak mroczna historia morderstwa…
Czy jest to dobre przedstawienie tej historii? Czy może przekłamane czytadło?
Bez dalszych wstępów, zapraszam Was w podróż w przeszłość, do słonecznych Włoch.
O książce dowiedziałem się poprzez zwiastun zbliżającego się filmu, o tym samym tytule (zupełnie jak w przypadku Diuny). I bez ogródek kupił mnie bez reszty. Przepiękne ujęcia, cudowne kostiumy, fantastyczni aktorzy. A mamy tutaj samą śmietankę, bo w rolach głównych mamy: Adama Driver, Jeremy Irons, Jared Leto, Al Pacino, Lady Gaga. Filmowa premiera odbędzie się 24 listopada 2021 r., czekam z niecierpliwością.
Wracając do książki…
Autorką Domu Gucci jest Sara Gay Forden. Wcześniej zajmowała się włoskim przemysłem modowym z Mediolanu. Opisując eksplozję takich marek jak Gucci, Armani czy Versace. Obecnie pracuje w Waszyngtonie w Bloomberg News.
Książka wprowadza nas w początki historii wielkiej marki, pierwsze sukcesy, wzloty i upadki. Interes rósł w najlepsze, tak samo jak ród Guccich. Każdy z członków rodziny oczywiście od urodzenia był uczony rodzinnego fachu.
Na świat przychodzi nowe pokolenie, a w nim młody Maurizio. Chłopak pełen werwy i pomysłów, na swojej drodze spotyka Patrizię. Zakochuje się w niej bez opamiętania i pomimo dezaprobaty ojca Maurizio, bierze z nią ślub. Mija parę lat, małżeństwo ma dzieci, a chłopak dostaję udziały w firmie w ramach spadku po Ojcu.
Podekscytowany Maurizio od razu bierze się do pracy, wprowadzając swoje plany w życie. Z początku, wszystko się układa po jego myśli.
Jednak pewne złe decyzje, nieprzemyślane transakcje i spore wydatki, doprowadzają firmę do stanu bankructwa i … śmierci Maurizia.
Kto jest winnym? Czy odpowiada za to była żona Patrizia? Jak dalej potoczyły się losy domu mody?
Książka pod względem fabuły jest bardzo dobra. Historia Domu Gucci ani przez chwilę nie nuży, a całość czyta się z zainteresowaniem.
Świat mody przedstawiony w „Dom Gucci”, jest zjawiskowy. Kostiumy, błysk reflektorów, nagłówki w gazetach, potęga, władza…
Ale niestety też spory rodzinne, niepowodzenia, zatargi w sądzie. Wszystko to czyta się z zainteresowaniem i ekscytacją. Autorka w interesujący sposób przedstawia nam co działo się w rodzie Guccich przez te wszystkie lata.
Z innych pozytywów książki, są to zdjęcia, które świetnie dopełniają całość. Pozostali członkowie rodu Gucci opisani są w równie ciekawy sposób. Szczególnie moją uwagę zwrócił Paolo Gucci. Jest on zdecydowanie interesującą i budzącą podziw personą.
Z minusów, a znalazłem tylko jeden…
Książka jest promowana głównie, tragicznym morderstwem Maurizia. Moim zdaniem niesłusznie, ponieważ reszta książki jest równie interesująca co odkrywanie tajemnic tego makabrycznego morderstwa.
Podsumowując „Dom Gucci” to super książka, nie tylko dla fanów mody. Intrygująca historia i ciekawy pokaz świata mody. Jestem ciekaw czy film będzie równie dobry? Nie mogę się doczekać.