Przejażdżka Życia

0

Walt Disney Company, prawdopodobnie największa amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki

Walt Disney Company, powszechnie znany jako Disney, prawdopodobnie największa amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki. Gigant, który włada takimi markami jak: Marvel, Star Wars, 20th century fox i Pixar.

Ale kto stoi za tym sukcesem? Dzięki komu co roku dostajemy filmy od Marvel’ a? Odpowiedź jest prosta, Robert Ige.

Teraz pewnie większość osób zastanawia się, kim on jest?

Na to pytanie odpowie „Przejażdżka Życia: Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company.

Robert Iger- autor w/w książki i Prezes Zarządu i dyrektor The Walt Disney Company. Rozpoczął on karierę w ABC w 1974 r., gdzie jako prezes grupy nadzorował pracę całej sieci, poszczególnych stacji oraz telewizji kablowych. Iger dołączył do ścisłego kierownictwa Disney’ a w 1996 r., kiedy został prezesem zarządu należącego do firmy ABC Group, a trzy lata później otrzymał posadę prezesa Walt Disney International. To on poszerzył działalność Disney’ a o inne rynki, kładąc podwaliny pod dzisiejszy międzynarodowy rozwój firmy.

W książce skupia się wyłącznie na swojej karierze, pomijając życie prywatne. Opisuje jak rozpoczął pracę w ABC, w jaki sposób udało mu się zostać CEO Disney’ a, o nawiązaniu współpracy z Pixar’ em itd.

W skrócie, książka trochę opisem schematu „od zera do milionera”.

Moim zdaniem Robert Iger jest bardzo interesującą personą. Gdyby by nie on, to nie wiadomo, czy dostalibyśmy uniwersum Marvel’ a. Czy mielibyśmy szansę oglądać filmy Pixar’ a i czy dostalibyśmy równie dobrą nową trylogię Gwiezdnych Wojen (chociaż tutaj zdania są podzielone, ale to rozmowa na inny materiał).

W wielkim skrócie, można powiedzieć, że wiele zawdzięczamy Iger’ owi i gdyby nie on, nic z tego nie wyglądałoby tak samo. Poza tym jego pewność siebie, umiejętność podejmowania trudnych decyzji (a w swojej karierze podjął ich mnóstwo), jest godna podziwu.

Książka według mnie oprócz tego, że przedstawienie wydarzeń z życia zawodowego autora jest również …poradnikiem na osiągnięcie sukcesu.

Dlaczego? Już tłumaczę.

Robert Iger przedstawia nam tutaj drogę jaką przebył oraz jak sam tytuł mówi „czego się nauczył”. I tą wiedzą tutaj się z nami dzieli. Daje nam darmową lekcję z zarządzania.

Czy jest ona przydatna?

Jak najbardziej. Porady są proste, ale skuteczne.

Więc jeśli ktoś chciałby otworzyć jakiś biznes i nie wie, jak powinien zachowywać się dobry lider, to polecam tą książkę.

Każdy rozdział jest bardzo interesujący. Nie miałem poczucia, że któryś się ciągnie w nieskończoność i nie zmierza do końca.

Najbardziej spodobał mi się ten o Marvel’ u i jak pisze autor „Ogromnym ryzyku, które się opłaciło”. Dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy dotyczących przejęcia Marvel’ a, jego dalszych losach, zatrudnieniu Kevin’ a Feige i wiele więcej.

Oczywiście są też rozdziały poświęcone Pixar’ owi, Gwiezdnym Wojnom i 20 Century Fox. Wszystkie są dobre i równie interesujące.

Podsumowując „Przejażdżka Życia” to dobra książka. Nie jakaś wybitna, ale dobra. Na pewno polecam ją osobom zainteresowanym tematem i chcących dowiedzieć się więcej. Ciekawa lektura, warta przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *