Czysty Wymysł

0

…jak powstały kultowe japońskie ikony popkultury?

Japonia, kraj kwitnącej wiśni, pięknych widoków, a przede wszystkim wielu ikon popkultury: Pokemony, Hello Kitty, Pac–Man, Walkman itd.

W czym tkwi tajemnica ich sukcesu i jak zmieniły nasz świat?

Jak to się zaczęło?

Co stoi za stworzeniem tego wszystkiego? Co sprawiło, że dziś cały świat gra na najnowszych konsolach od PlayStation i Nintendo?

Na te i inne pytania odpowie Wam książka „Czysty Wymysł” autorstwa Matta Alta- amerykańskiego dziennikarza, a zarazem wybitnego znawcy kultury, na stałe zamieszkującego Tokio. Oprócz tego zajmującego się tłumaczeniem na język angielski różnorakich wytworów japońskiej popkultury.

Książka pokazuje nam historię twórców japońskiej popkultury, których produkty podbiły masową wyobraźnię.

Każdy rozdział poświęcony jest innej ikonie. Pierwszy opowiada o tworzonych po II Wojnie Światowej zabawkowych Jeep’ ach, zaprojektowanych przez Matsuzo Kosugego. Drugi o „Tetsuwan Atomie”, czyli pierwszym anime stworzonym przez Osamu Tezukę. Kolejny o powstaniu „Hello Kitty” itd. Wszystkie rozdziały są napisane w interesujący i przystępny sposób.

Oprócz opisów powstania ikon popkultury, książka zawiera wiele ciekawych informacji na temat samej Japonii.

Tego jak zmieniała się sytuacja polityczna po II Wojnie Światowej, kim są Salarymani, jak ludzie radzili sobie w czasach przeludnienia, skąd wzięło się kawaii i wiele innych interesujących faktów.

Bardzo zaciekawił mnie fragment w rozdziale o powstaniu anime. Możemy tutaj przeczytać o przejęciu budynków Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu Nihon w 1968 r. Podczas oblężeń, uczniowie czytali mangi, używali postaci z mang jako maskotek powstań. Były umieszczane na transparentach, ulotkach, a niektórzy malowali je na hełmach, by zaznaczyć, do której grupy należeli.

Okupacja rozpoczęła się po demonstracji studentów medycyny, domagających się poprawy warunków pracy lekarzy stażystów. Protesty rozrosły się lawinowo, szybko przybierając formę ruchu, który przyjmował każdego, kto miał jakiekolwiek zastrzeżenia do establishmentu.

Ostatecznie protesty zostały stłumione, a jeden z protestujących Mamoru Oshii tak podsumował te wydarzenia w 2016r. „Po prostu chcieliśmy wszystko rozwalić”.

W książce spodobał mi się przede wszystkim sposób przedstawienia historii twórców japońskich ikon popkultury. Tego kim oni są, co ukształtowało ich osobowość, co sprawiło, że wpadli na dany pomysł?

 Moim ulubionym rozdziałem był ten o Osamu Tezuka. „Bogu” Mangi i twórcy „Tetsuwan Atoma”, na świecie znanego jako „Astro Boy”. Jego historia mnie wciągnęła i sprawiła, że z ekscytacją czytałem kolejne rozdziały.

Teraz pewnie zastanawiacie się, czy jest to książka dla Was?

Moim zdaniem, jest ona dla każdego. Niezależnie czy jest wielkim fanem Japonii, czy kojarzysz ją jedynie z chińskich bajek i dziwnej kultury. Każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje.

Według mnie książka jest świetna. Grafika okładki super przyciąga wzrok do tej pozycji- znane postaci jak Godzilla, czy Pac-Man to strzał w dziesiątkę.

Podsumowując, „Czysty Wymysł” to książka, którą powinien mieć każdy. Jest to świetne wprowadzenie do popkultury Japonii. Sam na pewno wrócę do tej książki nie raz, nie dwa, bo czytało mi się ją fantastycznie. Gorąco polecam tą pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *